Теоретикоизследователският и практико-приложен поглед към концепта текстоцентризъм при представеното в книгата проучване е с внимание към студентите по педагогика като бъдещи учители, които ще транслират своите компетенции в реалната образователна среда на средното училище. Необходимостта от подпомагане на този процес в университетската подготовка провокира приложението на текстоцентричния подход в образованието. Акцентува се върху разглеждане потенциала за вътресистемни взаимодействия чрез текстовата проблематика. С тяхна помощ се осигурява единност в обучението въпреки вариативността на образователната среда (аудиторна, дигитална и реална работна среда). В педагогически план текстоцентричният подход, който в изследването е приложен към образователния процес, осъществяван в рамките на обучение със специфика на частна дидактика, би могъл да бъде трансфериран, стъпвайки на феноменологичните характеристики на текста. Като се следват разбиранията за него като продукт на речевата дейност и като цел – резултат на образователния процес, се акцентува на текстът като средство за обучение в контекста на трансверсалната комуникативна компетентност, която той подсигурява. Текстът като най-висша лингвистична и дидактическа единица се осмисля в перспективата на компетентността като трансверсален обект. Разбиранията са за метаобект – обект, който ще послужи за общ посредник в сферата на познанието за постигането на образование с холистична организация. Концептуалното движение е от интегративна субкомпетентност в рамките на единното познавателно поле на лингво-литературния дидактически дискурс към интегративна субкомпетентност в рамките на образователната парадигма.
В книгата се демонстрира дискусия относно тезауруса на изследване, в който се открояват три фундамента, които се разглеждат релационно: текст – компетентност – интеграция. Процесът на тяхното спояване обаче е заложен в предложения текстоцентричен дидактически модел на обучение, номиниран като ТЕКСТ по заложеното семантично ядро с ключови концепти: Текстоцентризъм – Ефективност – Комуникация – Стимулиране – Творчество (ТЕКСТ). Като технологична подплата на модела са заложени авторски ресурси за диагностика, които демонстрират специфика съобразно образователната среда. Перспективите за изследователски проникновения включват текстуализацията, чиято стратегийна подплата ще доведе до монистично системно схващане за лингво-литературния образователен дискурс на база текстовата феноменология.
Сидерова, Д. (2024). Метаморфози на текстуализацията. Огледало за лингво-литературното образование. Стара Загора: Педагогически факултет, Тракийски университет.
ас. д-р Десислава Илчева Сидерова